Musiikkikuulumisia Meilahdesta!

Meilahden yläasteella vietettiin jälleen yksi musiikin ja tapahtumien täyteinen lukuvuosi. Oppilaat pääsivät näyttämään musiikillisia taitojaan monipuolisesti erilaisissa tilaisuuksissa.

Vuoden kohokohtiin koulun omien perinteisten juhlien rinnalla kuului 9E-musiikkilinjaryhmän järjestämä lastenkonsertti. 9E-luokkan ryhmä loi itsenäisesti konserttikokonaisuuden, johon kutsuttiin lähialueen 1.-2.-luokat. Konsertteja järjestettiin kaksi kappaletta, yksi Meilahden ala-asteelle ja toinen Pikku-Huopalahden ala-asteelle. 9E musiikkilinja teki myös yhteistyötä Meikun ala-asteen isojen kuoron kanssa, jotka vierailivat kappaleella Lintu.

Musiikkilinjan sekä valinnaiskurssien oppilaat loivat tunnelmaa koulun tapahtumiin läpi vuoden. Musiikkia on luotu niin itsenäisyysjuhlaan, joulujuhlaan, vanhempainiltoihin kuin MYA-gaalaan.

Itsenäisyysjuhlassa kuultiin koulun omaa jousiorkesteria. Oppilaista koostettu kokoonpano soitti juhlavasti tilaisuuden alkuun kansansävelmän Taivas on sininen ja valkoinen. Pessi ja Illuusia -näytelmän musiikista ja toteutuksesta vastasi monialainen Musiikki-ilmaisun ryhmä. Itsenäisyysjuhlassa saimme kuulla myös 7G-luokan Sanni Timoskan pianoesityksen Lasse Mårtensonin teoksesta Myrskyluodon Maija.

Halloween-päivänä soitettiin koulun lämpiössä menevää musiikkia, ystävän päivänä taas valloitettiin koulun juhlasalin lava. Elviksen Can’t help falling in love with you ja Robinin Puuttuva palanen soivat ystävänpäivän hengessä. 

Perinteinen kevätkonsertti järjestettiin totuttuun tapan Meilahden taideviikon yhteydessä 15.5. Koko koulu pääsi kuuntelemaan musiikkilinjan ja valinnaiskurssien tuotoksia juhlasaliin. Illalla järjestettiin myös konsertti kotiväelle ja ystäville. Mukana olivat tänä vuonna musiikkilinjat kaikilta kolmelta luokka-asteelta sekä 8. ja 9. luokkien valinnaiskurssit. Konsertissa kuultiin moderneja populaarimusiikin hittejä sekä vanhempia ikivihreitä.

Lukuvuosi huipentui koulun kevätjuhlaan, jossa musiikkilinjat 9E ja 8F soittivat kevätjuhlaan sopivaa tunnelmallista ja hieman haikeaakin musiikkia.

Aleksi Vasko