Taidetestaajat 2023-24

Kahdeksasluokkalaiset (8BCDEFGH) pääsivät lokakuussa testaamaan taidetta Sinfoniseen pelimusiikkikonserttiin Helsingin kulttuuritalolle. Game Music Collective on Euroopan ensimmäinen ammattimainen pelimusiikkiorkesteri, jonka soittajat ovat nuoria musiikin ammattilaisia,.

8A:n kielikylpyluokka vieraili syyskuun lopussa Tapanilan sirkussalilla katsomassa Tattarmossen Experienceä. Esitys on neljän sirkustaiteilijan ja yhden muusikon muodostamankansainvälisen työryhmän tykitys koomisia tilanteita yhdistettynä huikeisiin sirkustemppuihin.

Tammikuussa koulumme 8.-luokkalaiset pääsivät katsomaan akrobatiaa. Doisacordes on brasilialais-chileläinen sirkusryhmä, jonka teos Cá entre nós käsittelee kahden hyvin maskuliinisista kulttuureista tulevan miehen suhdetta pari- ja köysiakrobatian kautta.

Tanja Linden