Polttopalloa ja kulttuurikävelyä

Sää ei suosinut meikkulaisia Munkkiniemen kentällä järjestetyssä polttopalloturnauksessa tiistaina 31.5. Turnauksessa seiska- ja kasiluokkalaiset kisasivat keskenään kahdessa eri alkulohkossa. Kolmen pelin jälkeen finalistit olivat selvillä: 7A, 7H, 8A ja 8H. Finaalipelit kuitenkin pelattiin vasta keskiviikkoaamuna, jolloin voittajiksi selviytyivät 7H ja 8H. Kiitoksia Peterille ja muille liikunnanopettajille hienosti järjestetystä turnauksesta!

Keskiviikkona aurinko taas hymyili lähes kirkkaalta taivaalta, kun seitsemäs- ja kahdeksasluokkalaiset tutustuivat Helsingin kulttuurikohteisiin. Oppilaille jaettiin kartat, joihin oli merkitty kulttuurirastien paikat. Aika monet selvittivät yli yhdeksän kilometrin kulttuurikävelyn kokonaisuudessaan eli saivat leiman jokaiselta rastilta. Aplodit heille!