Vanhempainyhdistys

Vanhempainyhdistys on toiminut aktiivisesti kuluneen lukuvuoden aikana.

Lukuvuosi aloitettiin vuosikokouksella, jossa valittiin yhdistykselle uusi hallitus.

Joulukuussa järjestettiin ”Joululaulajaiset” yhdessä Meilahden ala-asteen kanssa. Tilaisuudessa esiintyivät sekä ala-asteen että yläasteen oppilaat sekä yläasteen opekuoro. Lisäksi ohjelmassa oli yhteislaulua. Vanhempainyhdistys piti tilaisuudessa kahvilaa.

Helmikuussa vanhempainyhdistys osallistui ystävänpäivän viettoon (14.2.) lahjoittamalla palkinnoiksi leffalippuja ja lohdutusvoitoiksi suklaapusuja, jotka arvottiin ahkerien halaajien kesken.

Huhtikuussa (3.4.) järjestettiin vanhemmille ja oppilaille vanhempainilta. Aiheena oli ”Huomaa hyvä!”, ja tutkija Kaisa Vuorinen puhui tilaisuudessa positiivisen pedagogiikan merkityksestä. Kahvituksesta huolehti vanhempainyhdistys.

Kevätjuhlissa vanhempainyhdistys jakoi ruusut päättävien luokkien oppilaille ja stipendejä koulutyöhön positiivisesti suhtautuneille.

Vanhempainyhdistyksen puheenjohtajana on toiminut Ilkka Kallunki ja rahastonhoitajana Leila Närhinen ja opettajajäseninä Sirpa Nurmi ja Terhi Riikonen.

Yhdistys kiittää kuluneesta vuodesta ja toivottaa hyvää kesää.