Kielikylpyryhmien retkiä

Ruotsin kielen kielikylpyopetuksen ryhmät ovat lukuvuoden aikana opiskelleet paljon koulun ulkopuolella. Vanhaan tapaan seitsemäsluokkalaiset vierailivat Ruskeasuon päiväkodin kielikylpyryhmässä aluksi leikkimässä, sitten lukemassa ääneen kirjoja ja vielä viimeisellä ruotsin tunnillaan toukokuussa ulkoilemassa yhdessä ryhmän kanssa. Oppilaat hyödynsivät läheisiä päiväkoteja ja ala-astetta myös ruotsinkielisinä työharjoittelupaikkoina. 

Monet yhteistyökumppanit ovat tarjonneet meille ohjelmaa. 7E-luokan oppilaat pääsivät vierailulle Aalto yliopistoon Otaniemeen kemian opintoihinsa liittyen.  Taidetestaajahankkeen ruotsinkielinen teatteriesitys tarjottiin 8E-luokalle Teatteri Viiruksessa, ja kevätpuolella oppilaat pääsivät myös koeyleisöksi Svenska Teaternille.

Svenska nu –hankkeeseen liittyi tammikuinen elokuvaretki Hanasaareen islantilaista Svanurinn-elokuvaa katsomaan. Myös seitsemäsluokkalaisten kielikylpyoppilaiden elokuvatyöpajan mahdollisti Svenska nu. Elokuvatyöpajojen vetäjänä toimivat Rasmus Sumelius ja Filmklanen. Kulturkontakt Norden tarjosi Pohjoismaihin liittyvän työpajan sekä kahdeksas- että yhdeksäsluokkalaisille.

Kaikki koulumme kielikylpyluokat osallistuivat Messukeskuksessa järjestettäviin kirjamessuihin, joiden liput lahjoitti Svenska litteratursällskapet i Finland. 

Yhdeksäsluokkalaiset pääsivät huhtikuussa leirikouluun Tukholmaan. Matkan aikana oppilaat pääsivät testaamaan kielitaitoaan käytännössä monenlaisissa oppimistehtävissä: kaupunkisuunnistus, haastattelutehtävät, vierailut ja elokuvakäynti tarjosivat kaikki elämyksiä ruotsin kielen parissa. Leirikoulun ohjaavina opettajina toimivat Berit Tengström-Turunen, Terhi Riikonen ja Hanna Toikkanen. 

Kielikylpyoppilaat ovat olleet myös aktiivisia koulun yhteisten juhlien järjestelyissä. Vuotuinen Lucia-juhla kokosi taas yhteen koko Meilahden ja Ruskeasuon alueen kielikylpyoppilaat päiväkoti-ikäisistä yläastelaisiin. Koulumme Lucia oli tänä vuonna Isabella Hassinen. Yhdeksäsluokkalaisten lauluyhtye (Aava Erätuli, Säde Moisio ja Hanna Hyvönen) kiersi luokissa tuomassa Lucian päivän valoa kaikille koulun oppilaille.

Rehtori Riitta Erkinjuntin läksijäisissä juhlapuhujina olivat Hanna Hyvönen ja Emil Reini 9E-luokalta. MYA -gaalassa 8E palkittiin vuoden luokkana. Tästä kunniamaininnasta opettajat olivat saaneet äänestää. Kevätjuhlassa kuultiin vielä ennen Suvivirttä kielikylpyoppilaiden ja muutamien muidenkin aktiivisten ruotsin opiskelijoiden yhteinen lauluesitys, Sommarlov