Kevään juhlia

Vapunaattona MYA-gaala aloitti kevään juhlakauden. Oppilaskunta vastasi gaalan toteuttamisesta, ja tilaisuudessa palkittiin eri tavoin vuoden aikana onnistuneita oppilaita ja opettajia. Vuoden opettaja -palkinnon sai Jari Latva-Pirilä.

Toukokuussa vietettiin Meikun juhlaviikkoa. Koulun oppilaiden upeista töistä koostuva kuvataide- ja käsityönäyttely Matka oli yleisölle auki, ja musiikkia saatiin kuulla Meikun kevätkonserteissa keskiviikkona 15.5. Iltakonserttiin myös huoltajat olivat tervetulleita.

Lukukausi huipentui kevätjuhliin. 7.- ja 8.-luokkalaisten juhlaa vietettiin perjantaina 31.5. ja 9.-luokkalaisten päättäjäisjuhlaa lauantaina 1.6. Ohjelmassa oli musiikkiesityksiä, rehtorin ja yhdeksäsluokkalaisten puheet sekä 9.-luokkalaisten kukittaminen. 9.-luokkalaisten juhlapuheen pitivät 9C:n Salma, Lilja, Karoliina ja Yolanda.