Tukaritoimintaa

Tukioppilastoiminta polkaistiin käyntiin heti elokuussa, kun reippaat 8.- ja 9.-luokkalaiset tukarit olivat mukana 7. luokkien ryhmäytyspäivässä. Oppilaat tekivät hauskoja rastitehtäviä koulun lähiympäristössä.

Ryhmäytyspäivän jälkeen tukarit vierailivat omissa nimikkoluokissaan ja järjestivät seiskoille mukavaa tuntiohjelmaa pitkin lukuvuotta. Myös ystävänpäivän ohjelma oli tukioppilaiden suunnittelema: luokassa kirjoiteltiin luokkakavereista mukavia asioita pahvisydämiin. Koulun ala-aulaan koottiin pahvisydämiä, joissa toivotettiin hyvää ystävänpäivää jokaiselle meikkulaiselle.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Nina Siljoranta kävi koululla kouluttamassa tukioppilaita marraskuussa ja maaliskuussa (perus- ja jatkokurssi). Koulutuspäivien aikana käytiin läpi tukioppilaiden tärkeitä tehtäviä ja tehtiin hauskoja toiminnallisia harjoituksia ja leikkejä.

Jaana Pennanen ja Tanja Linden