Leirikouluja

9A:n leirikoulu Tallinnaan

9A-luokka oli leirikoulumatkalla Tallinnassa 4.4.-5.4.2019. Kuvataidepainotteisella matkalla tutustuttiin mm. taidemuseo Kumuun, Kadriorgin palatsiin ja puistoalueeseen, Tallinnan vanhaan kaupunkiin sekä Telliskiven alueeseen. Ohjaajina olivat opettajat Veera Illman ja Hanna Toikkanen.

9C:n leirikoulu Tukholmaan

9C-luokan leirikoulu suuntautui Tukholmaan 18.3. – 21.3.2019. Puolipilvinen sää loi leirikoululle hyvät puitteet. Aloitimme leirikoulun kaupunkisuunnistuksella, jossa kävimme bongaamassa Tukholman metroasemilta löytyviä taideteoksia, ja suoritimme Svenska Nu -tehtäviä. Toisena leirikoulupäivänä nautimme opastetusta kierroksesta Moderna Museetin taidenäyttelyssä. Leirikoulua ja sen tapahtumia saattoi seurata leirikoulun instagrammista, johon kokosimme leirikoulusta sähköisen portfolion. Leirikoulua olivat vetämässä opettajat Tuija Heikkilä ja Iida Saarinen. 

9E:n leirikoulu Tukholmaan

9E-luokkalaiset pääsivät huhtikuussa leirikouluun Tukholmaan. Matkan aikana oppilaat pääsivät testaamaan kielitaitoaan käytännössä monenlaisissa oppimistehtävissä: kaupunkisuunnistus, haastattelutehtävät, vierailut ja elokuvakäynti tarjosivat kaikki elämyksiä ruotsin kielen parissa. Leirikoulun ohjaavina opettajina toimivat Berit Tengström-Turunen, Terhi Riikonen ja Hanna Toikkanen. 

Berliinin leirikoulu

9. luokkien 12 saksanopiskelijaa tekivät huhtikuun lopulla leirikoulumatkan Berliiniin. Matkan aikana tutustuttiin Berliinin ja Saksan historiaan ja kulttuuriin vierailemalla mm. Muurimuseossa, DDR-museossa ja Sachsenhausenin keskitysleirillä. Oppilaat työstivät aihetta kirjoittamalla päiväkirjaa matkan tapahtumista. Matkan ohjaajina toimivat saksanopettaja Terhi Riikonen ja englanninopettaja Jaana Pennanen.