Läsåret 2021-2022 med språkbadsklassen 7H 

Att komma till en ny skola efter sommaren var spännande, men roligt. Vi fick en liten runda i skolan, eftersom vi kunde inte komma och se skolan på sjätte klassen på grund av coronaviruset runt Helsingfors. På högstadiet började många nya ämnen, till exempel huslig ekonomi, fysik och hälsokunskap.

Vi gick till bokmässan och biljetterna var sponsrad av Svenska Litteratursällskapet i Finland. Måndagen den 13. december gick klassens flickor runt skolan och sjöng Luciasången med två gitarrister från nionde klassen. Veckan före jullovet gjorde vi inget så fint eller viktigt. 

På Runeberg dagen gjorde vi runebergstårtor. I Mars började vi gå parvis och läsa till Svalorna i Brunakärrs daghem varje fredag från Mars till slutet av April. Vi hade redan gått och sett på dom på slutet av förra året. 

Under läsåret hade vi många prov, många läxor, många måltider i husliga ekonomi klassen och (för) många resor till Fölisön.

Kirjoittaja: Joska Helminen 7H

Ideoijat: Eetu Rytkönen, Cecilia Söderlund ja Mea Kulmala 7H