Vanhempainyhdistyksen vuosikatsaus

Lukuvuosi aloitettiin vuosikokouksella, jossa valittiin yhdistykselle uusi hallitus. Kokous pidettiin koronan takia osittain lähi- ja osittain etäkokouksena. Lisäksi kokoonnuttiin etänä kolma kertaa.   

Lokakuussa tehostettiin jäsenmaksukampanjaa jakamalla sähköinen yhdistyksen tiedote koteihin. 

Helmikuussa vietettiin ystävänpäivää (12.2.). Roni Bäck välitti terveiset videon välityksellä ja vastaili oppilaiden ennakkoon tehtyihin kysymyksiin. (Koululla keväälle 2020 järjestetty tilaisuus peruuntui koronan takia.) Vanhmpainyhdistys toimitti koululle sydämiä, joihin oppilaat kirjoittivat jotain positiivista ystävälle. Yhdistys lahjoitti myös perinteisesti palkinnoksi leffalippuja ja lohdutusvoitoiksi suklaapusuja. 

Kevään aikana yhdistys tuki koulun toimintaa maksamalla luistinten teroituksen ja uusien luistinten hankinnan. 

Kevätjuhlissa vanhempainyhdistys jakoi yhteensä 9 stipendiä (a 50 €, 3 kpl jokaiselle luokka-asteelle) positiivisesta suhtautumisesta koulutyöhön.  

Vanhempainyhdistyksen puheenjohtajana on toiminut Kari Castrén ja rahastonhoitajana Maija Kamenskiy,  opettajajäseninä Sirpa Nurmi ja Terhi Riikonen. 

Yhdistys kiittää kuluneesta vuodesta ja toivottaa hyvää kesää.