Kevätjuhla

Meilahden yläasteen kevätjuhlaa ja yhdeksäsluokkalaisten peruskoulun päättäjäisiä vietettiin lauantaina 1. kesäkuuta. 

Yhdeksäsluokkalaiset marssivat juhlasaliin E. Melartinin säveltämän Prinsessa Ruususen marssin tahdissa, jonka koulun kamariyhtye soitti. Sen jälkeen 9D:n musiikkiryhmä lauloi uudestaan sanoitetun Anssi Kelan kappaleen 1972

Rehtori Ulla Rönkä puhui juhlayleisölle ja julkisti stipendien saajien nimet. Ulla Rönkä ja vararehtori Päivi Saukkonen jakoivat salissa 9.-luokkalaisten stipendit. 

Yhdeksäsluokkalaisten bändi, Syskofrenia lauloi kappaleen Hetki vielä. Laulun jälkeen kuultiin peruskoulunsa päättävien oppilaiden puhe, jonka pitivät 9D:n Jona Avela ja Samim Ahmad. 9. luokan musiikkiryhmä esitti E. Anderssonin ja L. Blohmin kappaleen Sommarlov

Luokanvalvojat kukittivat yhdeksäsluokkalaiset 8. luokan musiikkiryhmän laulaessa Sealin kappaletta Kiss From a Rose. Juhla päättyi yhdessä lauletun Suvivirren kahteen ensimmäiseen säkeistöön.