Kiinalainen uusivuosi

Kiinalainen kuukalenterivuosi vaihtui sian vuoteen 5. helmikuuta, ja Meikussa juhlittiin uudenvuoden aattoa yhteisellä päivänavauksella 4. helmikuuta. Käytäviä ja ruokalaa oli koristeltu jo edellisellä viikolla kiinanopiskelijoiden värikkäillä paperileikkaus- ja kalligrafiatöillä.

Päivänavauksessa kuultiin 9. luokan A-kiinan opiskelijoiden valmistelema tietoisku kiinalaisen uudenvuoden perinteistä, ja kiinanopiskelijat esittivät omia tulkintojaan kiinalaisista musiikkikappaleista. 9. luokan kiinanlukijoiden bändi esitti Chuanzin rock-klassikon Jinsheng yuan, ja Xing Ziqi esitti soolokappaleen Xiao qingge, ”Pieni rakkauslaulu”. Lisäksi nähtiin Katriina Kasken ja Wu Yiqiun tanssiesitys kappaleeseen Tiaoshui guniang, ”Vedenkantajaneito”. 
 
9. -luokkalaiset kiinanopiskelijat jatkoivat uuden vuoden juhlimista opintoretkellä Helsingin kaupungin kiinalaisen uudenvuoden tapahtumassa Kansalaistorilla ja keskuskirjasto Oodissa kiinalaisten herkkujen ja kulttuuriesitysten äärellä.