Vanhempain-yhdistyksen vuosi

Vanhempainyhdistyksen toiminta alkoi normaalisti syksyllä 2019. Lukuvuosi aloitettiin vuosikokouksella, jossa valittiin yhdistykselle uusi hallitus. Lokakuussa tehostettiin jäsenmaksukampanjaa jakamalla sähköinen yhdistyksen tiedote koteihin.

Helmikuussa vanhempainyhdistys osallistui ystävänpäivän viettoon (14.2.) lahjoittamalla perinteisesti palkinnoksi leffalippuja ja lohdutusvoitoiksi suklaamakeisia, jotka arvottiin ahkerien halaajien kesken.

Maaliskuussa (23.3.) oli koululla luvassa esitys: vanhempainyhdistys oli kutsunut koulun entisen oppilaan, tubettaja Roni Bäckin puhumaan vanhemmille ja oppilaille somen käytöstä, ja hän oli vastannut kutsuun myöntävästi. Tilaisuus jouduttiin kuitenkin perumaan, koska koulut suljettiin 18.3.

Kevätjuhlissa vanhempainyhdistys jakoi stipendejä positiivisesta suhtautumisesta koulutyöhön.

Vanhempainyhdistyksen puheenjohtajana on toiminut Ilkka Kallunki ja rahastonhoitajana Maija Kamenskiy, opettajajäseninä Sirpa Nurmi ja Terhi Riikonen.

Yhdistys kiittää kuluneesta vuodesta ja toivottaa hyvää kesää.