Vierailu Alma-talossa

Hiihtolomaviikon jälkeisenä torstaiaamuna pääsimme äidinkielen tunnilla tutustumiskäynnille Iltalehden toimitukseen. Kävimme ensin Talouselämän toimituksessa., jossa toimittaja esitteli meille paikkoja. Lisäksi hän kertoi syitä, miksi lehtiä kannattaa lukea ja aiheita, joista he kirjoittavat Talouselämässä.

Sen jälkeen menimme Iltalehden toimistotilaan, jossa henkilö nimeltä Tanja esitteli paikkoja ja kertoi, mitä hän itse viihdepuolella tekee. Kiersimme hänen kanssaan eri paikoissa, esim. hän näytti meille äänieristetyn kopin, jossa Iltalehden radiolähetykset tehdään tunnin välein, ja saimme tietää, että Iltalehti tekee myös omia live-lähetyksiään telkkariin. Hän kertoi meille myös lehden visuaalisesta suunnittelusta, miten esim. lehden kansi suunnitellaan.

Toimistotutustumisen jälkeen menimme yhdessä suureen huoneeseen, jossa pelasimme Kahoottia. Sen aiheena oli lehtitoimitus. Meille kerrottiin vielä toimittajan työstä ja siitä, miten tärkeää juttujen todenmukaisuus on. 

Hanna, Maria ja Isabella, 8A