Kaikki ei aina ole sitä miltä näyttää

8B-luokka osallistui syyslukukaudella 2019 Kanneltalon järjestämälle kulttuurikurssille Totta vai illuusiota, jossa liikuttiin muunnellun totuuden, illuusioiden, hämäyksen ja silmänkääntötemppujen rajamailla. Kurssi toteutettiin suomen kielen ja kirjallisuuden ja kuvataiteen tunneilla. Ohjelmassa oli Kanneltalolla nähty Spike Leen elokuva BlacKkKlansman, Kalle Nion esitys The Green Uuden sirkuksen keskuksessa, Mediakasvatuskeskus Metkan videotyöpaja Disinformaatiota, piiloagendoja ja propagandaa sekä teatterityöpaja. Jokainen oppilas teki kulttuurikurssin aikana oman digitaalisen oppimispäiväkirjan. Kurssi syvensi oppitunneilla käsiteltyjä ajankohtaisia aiheita disinformaatiosta ja tiedon luotettavuudesta.

Helsingin kulttuuripalveluiden kulttuurikurssit tukevat koulujen kulttuurikasvatusta ja edistävät taiteen ja kulttuurin saavutettavuutta. Ne on tarkoitettu yläkoulujen, lukioiden ja ammatillisten oppilaitosten oppilaille. Kulttuurielämykset aidoissa ympäristöissä ja kulttuurin ammattilaisten ohjauksessa esimerkiksi teatterissa, taidenäyttelyssä ja taidetyöpajoissa tukevat monialaista oppimista. 

Marita Brace ja Laura Laitinen