Hilton Careers -evenemang

Den 13.5 besökte vår klass 8E hotell Hilton i Kalastajantorppa, Helsingfors. Jag tyckte att det var väldigt roligt, och nödvändigt för oss att se hur människor jobbar inne i ett hotell, och vad dom jobbar med. Först gick vi in i ett mötesrum, och fick veta vad man kan göra och vad man inte får göra. Efter det gick vi runt i hotellet. Vi såg till exempel presidentsviten, och lokalen var Donald Trump och hans fru stannade när dom besökte Finland. Efter det, fick vi göra alkoholfria cocktails, som kallas också för mocktails. Det var jätte roligt! Vi också åt där, och maten var mångsidigt och gott. Under besöket fyllde vi i en frågesport, och tre flickor från vår klass vann! Efter det fick vi fara till skolan. Vi fick kismet från hotellet så det var roligt att äta något sött samtidit man gick till skolan😊

-Säde Auvinen 8E