Unelmien liikuntapäivä

Perjantaina 10.5. meikkulaisia liikutti unelmien liikuntapäivä. Oppilailla oli ylimääräinen kaksoistunti liikuntaa seuraavan aikataulun mukaisesti: 

Klo 8.30-10.00: 8.luokat 

Klo 10.15-11.45: 9.luokat 

Klo 12.15-13.30: 7.luokat 

Ylimääräisellä liikuntatunnillaan oppilaat saivat vapaasti osallistua eri lajeihin tai kokeilla eri pelejä. Opettajat huolehtivat yhdessä siitä, että jokainen oppilas osallistui aktiivisesti toimintaan.  

Kokeiltavia lajeja olivat jalkapallo, biljardi, pöytäfutis, pöytätennis, koripallo, ultimate, golf sekä naruhyppely. Kasi- ja ysiluokkalaisilla oli mahdollisuus myös kuntosaliharjoitteluun. Pöytäpelejä pelattiin sisällä, mutta osaa lajeista harrastettiin raittiissa ulkoilmassa tai viereisessä Valpurinpuistossa.  Ja hauskaa oli! 

Kiitos Meikun liikunnanopettajille onnistuneista järjestelyistä!